REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Postoupil jste do finále Zlatého Ámose - co to pro vás znamená?
Je to ocenění mé práce a já si toho vážím. Je to věc, se kterou člověk nemůže počítat, a takto je i ta soutěž založená. Soutěž je o oblibě učitele, není to kontrola odborné stránky - ono to vlastně ani není možné srovnávat učitele dle odborných znalostí, protože je to soutěž pro všechny stupně vzdělání kromě vysokoškolského. Na druhou stranu děti jsou kritické, jen oblíbeného učitele by nepřihlásily, ony vlastně chtějí, aby je učitel něco naučil a ony měly výsledky. Jsem rád, že mé děti jsou v hodinách spokojené.
Jedna otázka pro pana ředitele: Co znamená tento úspěch pro školu?
Je to především propagace, zpráva, že tu máme kvalitní učitele a že se mezi nimi našel dokonce kandidát na Zlatého Ámose. Jsem za to jedině rád - zviditelní to nejen školu, ale i Dvůr Králové. Mám z toho radost nejen za učitele, ale také za ty děti, které pana učitele přihlásily bez naší iniciativy.
Sedmáci, děti třídy, které jste druhým rokem třídní učitel, vás přihlásili sami?
Ano, dostal jsem to od nich jako dárek k vánocům. Mezi těmi dárky, co učitelé dostávají, byly podepsané archy. Vůbec jsem nevěděl, co to je. Byl jsem docela zaskočený - ony musely sehnat 100 podpisů jiných žáků a učitelů na škole (podmínka přihlášení učitele do soutěže - pozn. redakce) — a já jsem o tom nevěděl. Na tabuli bylo napsáno „Učitel Flídr, sedmáků lídr”.
Jak byste svoji třídu charakterizoval?
Je to 26 dětí, jsou živější, třída je to veselá, nápaditá.
Jak dlouho na ZŠ 5. května učíte a jaké jsou vaše hlavní předměty?
Učím tady 3. rokem, moje hlavní předměty jsou přírodopis a chemie. Učím také výchovu ke zdraví.
Na semifinále jste si s sebou měl vzít 3 předměty, které dokládají vzájemný vztah učitele a žáků. Co jste si vezl?
Vezl jsem si kompas - to mi daly děti, abych se jim vrátil a neztratil se. Potom krabičku s bonbony. Každý bonbon nesl jmenovku jednoho žáka mé třídy s komentářem, že když mě některý z těch žáků bude rozčilovat, tak ho mohu zkonzumovat.
Kolik jste jich už snědl?
Zatím jsem nesnědl nikoho. Byl u toho drobný dodatek, že maximálně mohu zkonzumovat 6 žáků za den, jinak mají projímavé účinky.
Další talismany?
Byla to učebnice přírodopisu, kde byli zmíněni jednotliví živočichové, které jsme potkali nebo jsme se o nich učili. Ilustrace je udělaná ze společných fotek. Je to neuvěřitelné dílo žáků 7. třídy základní školy!
Finále je již veřejné a o Zlatého Ámose budete v Praze v pátek bojovat spolu se svými žáky. Jak probíhají přípravy? Sedmáci fandí svému učiteli Flídrovi
Budeme mít 4 soutěžní úkoly. V prvním, pětiminutovém, máme za úkol společně prezentovat náš vzájemný vztah. Trénujeme scénku ve třídě, možná bychom to tady ještě jednou zahráli před učitelským sborem jako generálku. Na druhý, ovšem tajný úkol, si mohu vzít jednoho žáka.
Ve 3. úkole budu prezentovat sebe a svoji školu tak, aby na to porotci v životě nezapomněli. Ve 4. úkole budu mít minutu na to, abych je naučil něco ze svých předmětů opět tak, aby si členové poroty tuto informaci udrželi do konce života.
Takže už jste připravení?
Ano, už zbývají jen nějaké rekvizity.
Jak jste vybíral děti, které s vámi budou řešit úkoly?
Do Prahy za mnou přijede celá třída - mají to jako školní akci - exkurzi do Prahy. Myslím, že jsou rády. Ovšem celou akci zorganizovala jedna ze žákyň - Tereza Jánská - a já tu režii nechávám dále na ní. Já jsem jen řekl, co by ty děti měly umět, třeba nestydět se mluvit. Přeci jen se mezi sebou ty děti znají lépe, a tak si mezi sebou vybrali spolužáky, které mé požadavky splňují a zúčastní se soutěže.
Jste nervózní?
Pro všechny je to nové a všichni jsme asi stejně nervózní. Jen děti nejsou ještě zvyklé mluvit před velkou skupinou lidí. Ale já jim věřím, že to zvládnou.
Kdy vám tedy můžeme držet palce?
Pro mě je to akce čtyřdenní. Ve čtvrtek máme zorganizované společné setkání s panem prezidentem. V pátek dopoledne za mnou přijedou děti a máme možnost ještě vše secvičit na místě. Odpoledne je to již veřejné. Dokonce bude přímý přenos z tohoto finále přes youtube kanál na Déčku a živé vstupy budou i na Českém rozhlase 2. V sobotu je kantorský bál a v neděli už jedeme domů.
Hlasovat o ceně Ámos sympaťák však může veřejnost již nyní.
Ano, do pátku 18. března do 12 hodin zasláním SMS (pravidla hlasování jsou níže - pozn. redakce).
Děkuji za rozhovor a držíme palce.
Autor: Kateřina Sekyrková
Vaše komentáře |