První výpal v rekonstruované peci na keramiku jsme provedli v předvánočním čase ve dnech 16. –- 19. prosince 2016. Celá událost se ukázala náročnějšší, nežž by se na první pohled mohlo zdát. Užž jen příprava pece, natření plátů separačním nátěrem a naložžení pece zabralo celé odpoledne a první část večera.
FOTOGALERIE - ZŠ Dubenec - První výpal v peci na keramiku
Slavnostní zážžeh byl proveden v pátek 16. prosince o půlnoci. Postupný náběh teploty na 600°C trval ažž do časného sobotního rána. Vedoucí výpalu a zároveň stavitel pece pan Petr Toms vystřídal během neuvěřitelných 36 hodin výpalu několik režžimů tak, aby nárůst teploty a dosažžení maxima proběhlo co nejoptimálněji. Téměř dvoumetrový plamen ššlehající během výpalu z komína dával tuššit skrytý potenciál pece.
Po dosažžení teplotního maxima 1320°C byl výpal k nedělnímu poledni pozvolna ukončen. Následovalo zaslepení topenišště, komína i dalšších průduchů a pec počala zvolna chladnout, takžže následující den, v pondělí v 16 hodin odpoledne činila vnitřní teplota přibližně 200°C a nastalo slavnostní otevření. Kachna vložžená do topenišště k pozvolnému pečení při dochládání pece se ukázala oproti skvělému výsledku výpalu užž jen skutečnou třešničkou na dortu.
Takovýto výpal, kdy se zjišťšťují vššechny možžnosti pece, je extrémně náročný na čas, trpělivost i množžství spáleného dřeva. Teď užž ale můžžeme s jistotou předpokládat, žže i kratšší režžimy přinesou více nežž uspokojivý výsledek.
Velký dík za realizaci celého díla patří panu Petru Tomsovi, manžželům Lišškovým i neziskové organizaci ŽŽen- Sen.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.