Metuje > Vzdělávání > základní školyProutěná jeskyňka, arboretum, venkovní pec, zónovaný sad - takhle vypadá školní zahrada v Dubenci
Už v r. 2013 začaly přípravné práce na projektu spolufinancovaném SFP s názvem Revitalizace zahrad u škol v Dubenci s rozpočtem téměř 800 tisíc korun. Cílem projektu bylo přeměnit málo využívaný školní sad s přestárlými stromy na arboretum, které by bylo mono využít pro vyučování v přírodě.
FOTOGALERIE - Proměny zahrady dubenecké šškoly
Vlastní realizace byla svěřena odborné firmě. Začínala zmapováním původního stavu s vyčleněním stromů, které budou ponechány na místě a zapracovány do projektu. Následný plán výsadby přišel s rozčleněním školního pozemku do několika zón - ovocný sad, ovocné keře, včelařsky významné keře, stromy - domácí druhy, stromy - cizokrajné druhy, stromy tvarové kultivary a vzrůstné domácí keře.
V květnu 2015 byly tyto zóny osázeny sedmdesáti druhy dřevin. Pro školu tak vznikl v sousedství stávajícího sportoviště - běžecké dráhy, doskočitě a travnatého hřiště - nový prostor zahrnující včelín včelařského kroužku a vlastní arboretum, které postupně doplňujeme o další vybavení.
Posledním podnikem je zatím konstrukce domku z vrbového proutí, připravujeme záhony pro bylinnou zahrádku i zeleninu a pozemek pro motýlí loučku. V létě nás také čeká rekonstrukce venkovní pece na výpal keramiky dřevem. Završením projektu by měla být výstavba venkovní učebny.
Na stavbu výše zmíněného proutěného domečku jsme si v květnu přizvali profesionála. Za pomoci občanského sdruení ŽEN-SEN, které nám také pomáhá finančně s rekonstrukcí pece, jsme zkontaktovali pana Tomáše Bártla, tvůrce zajímavých objektů z vrbového proutí. Materiálu máme na školním pozemku dost a šikovných rukou našich žáků taky. Během jediného dne, úterý 10. května 2016, tak ve vzájemné spolupráci vznikl základ proutěné jeskyňky. Zbývá počkat nějaký čas, než se celý objekt zazelená a obroste čerstvým proutím.
Aleš Malý
ředitel MŠ a ZŠ Dubenec