Město Dvůr Králové nad Labem s projektem Sdílená učebna informatiky a robotiky zvítězilo v 1. ročníku soutěže Regionální stálé konference Královéhradeckého kraje „Buďte inspirací“, a to v kategorii Leader pro Chytrý venkov Královéhradeckého kraje. Projekt byl financován přes MAS Královédvorsko.
FOTOGALERIE - Projekt Sdílená učebna informatiky a robotiky zvítězil v 1. ročníku soutěže „Buďte inspirací“
Soutěž hodnotí inovativní projekty, které přispívají k rozvoji tzv. Chytrého regionu, a to na úrovni,města, obce, MAS či ITI. Cenu převzaly místostarostka města Alexandra Jiřičková a ředitelka kanceláře MAS Královédvorsko Lenka Křížová ve středu 24. června 2020 na krajském úřadě během jednání Regionální stálé konference Královéhradeckého kraje.
„Je to ocenění práce všech, kteří se na vzniku sdílené učebny podíleli – učitelů informatiky našich základních škol i pracovníků odboru informatiky na městském úřadě a MAS Královédvorsko. Učebnu bychom nemohli realizovat ani bez přispění Královéhradeckého kraje a Střední školy informatiky a služeb, v jejíchž prostorách je umístěna. Je to ukázka toho, že když se spolupracuje, mohou vzniknout projekty, které jsou ku prospěchu celého regionu,“ uvedla místostarostka Alexandra Jiřičková a pokračovala: „Projekt jsme již vloni prezentovali na setkání v Žatci, kde sklidil úspěch, a jsme rádi, že se líbil také nyní a stal se inspirací pro Chytrý region.“
Sdílená učebna informatiky a robotiky vznikla během roku 2019 díky spolupráci města Dvůr Králové nad Labem a Královéhradeckého kraje v prostorách Střední školy informatiky a služeb ve Dvoře Králové nad Labem, jejímž zřizovatelem je právě kraj. Učebnu budou využívat k výuce nejen žáci královédvorských základních škol, ale v budoucnu také žáci základních škol z okolí a počítá se i s workshopy pro děti z mateřských škol, případně z dalších vzdělávacích či volnočasových institucí. Potřeba projektu vyplynula z místních akčních plánů vzdělávání jako jeden z námětů na zkvalitnění výuky informatiky. Učebnu tvoří tři místnosti vybavené např. frézou, gravírovacím strojem, 3D skenerem, 3D tiskárnami, vyšívacím strojem nebo řezacím plotrem. Pro nejmenší děti jsou určeni beeboti, pro starší ozoboti a lego stavebnice na výuku programování.
„Kvůli pandemii koronaviru žáci nemohli do učebny docházet, nyní se však připravují rozvrhy na příští školní rok a jednotlivé školy již s jejím využitím počítají. Doufám, že pro žáky bude výuka informatiky atraktivnější a že se zde naučí spoustu praktických věcí,“ dodala místostarostka Alexandra Jiřičková.