REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Při prvním letošním měření sněhu 24. ledna byla naměřená výška sněhu 5,3 m, po posledním velkém sněžení v březnu pak mocnost sněhové vrstvy výrazně stoupla. Letošní dosavadní maximum, měřené 8. dubna 2020, činí 9,5 m. Je to důsledek průběhu letošní zimy, která se vyznačuje velmi malým množstvím dnů, kdy sněžilo. V tabulce jsou uvedeny maximální naměřené hodnoty v posledních 20 letech a také datum, kdy Mapa republiky vždy do prvních sněhových srážek zcela zmizela.
Mapa republiky, sněhové pole na svahu Studniční hory ve tvaru mapy České republiky, kde zůstává poslední sníh někdy až do letních měsíců, je zkoumána za pomoci moderních technologií dvacet let. Nejprve měžení probíhalo s použitím technologie GPS, nyní se využívají odborníci i dron k přesnému zaměření terénu se sněhem i bez k porovnání získaných údajů.
"Cílem výzkumu je pochopit, jak sněhová pokrývka ovlivňuje mikroklima v závětrné oblasti Studniční hory,“ informoval botanik Správy KRNAP Josef Harčarik.
Přestože leží Mapa relubliky na jižním svahu, sníh zde zůstává prakticky nejdéle v Krkonoších díky modelaci terénu a větrným proudům (proudy anemo-orografického systému Bílého Labe zde pravidelně ukládají obrovská množství sněhu). Sněhová vrstva pak dosahuje mnohametrové výšky. Jak sněhové pole odtává, ztrácí postupně tvar prvorepublikového Československa s Podkarpatskou Rusí, posléze odtává Slovensko, až nakonec zůstávají střední Čechy.
Charakteristického tvaru sněhového pole si všimli turisté a začali mu přezdívat Mapa republiky. Protože se dnes nachází v I. zóně národního parku, pěšky se přímo k ní návštěvník hor nepodívá. Dobře viditelné je ale od Chalupy na Rozcestí nebo z cesty mezi Výrovkou a Památníkem obětem hor v sedle mezi Luční a Studniční horou. Díky svému charakteristickému tvaru a barvě je vidět i z dalekého Podkrkonoší.
V současné době nouzového stavu jsou uzavřena vybraná parkoviště ve střediscích KRNAP (pec p. Sněžkou, Špindlerův mlýn). Lanovka na Sněžku není v provozu až do odvolání, většina chalup je mimo provoz a turisté tak nemohou počítat ani s běžným občerstvením. Výjimkou je například Výrovka, která vydává turistům svačinové turistické balíčky, pokud si je den předem objednají. Na polské straně je národní park již otevřen, avšak nelze přejít stále státní hranici (info k 20. 4. 2020).
Kateřina Sekyrková
Zdroj: KRNAP
Foto: redakce (fotografie focena z Chalupy Na konci světa v červnu 2019)
Vaše komentáře |