REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Kde byl Rukopis uchováván, než byl naložen do auta směrem Dvůr Králové?
Většinu let pobýval v knihovně Národního muzea, nyní zřejmě v depozitáři vzhledem k probíhající rekonstrukci budovy Národního muzea. Stejně jako všechny staré tisky musí být skladován v klimatizovaných prostorách a ve tmě, protože světlo mu škodí. K nám však přejíždí již ze 14denní výstavy k 80letému výročí úmrtí T. G. Masaryka, která proběhla v Praze.
Jaké podmínky musely být splněny, aby vám tento národní poklad byl zapůjčen?
Národní muzeum požadovalo splnění jednak bezpečnostních podmínek, jednak klimatických i světelných. Museli jsme si tedy vypůjčit tuto speciální vitrínu, která dané požadavky splňovala - rukopis má vlastní osvětlení se stmíváním, ve vitríně má nastavenou ideální vlhkost a teplotu. Nechybí tam tedy čidla a kazeta na vlhkost. Rukopis tak u nás bude jako v bavlnce.
Po 50 letech ve tmě podstupuje tedy Rukopis velký výlet na světlo…
Ano, proto i zde máme přímo nad popisovanou speciální vitrínou všechna světla namířená jiným směrem, aby nedostával plnou záři.
Bavili jsme se před půl rokem, jak je těžké takovou vitrínu získat. Nakonec se vám podařilo ji obstarat - muzeum si ji zakoupilo?
Vitrínu máme zapůjčenou od firmy Revyko. Původně jsme ji měli mít zapůjčenou pouze na dobu vystavení rukopisu, ale domluvili jsme se s firmou, že bude jednodušší, když ji zde budeme mít po celou dobu výstavy.
Budete tu mít od pondělí vystavenou samostatnou vitrínu s popisem, „Zde byl vystaven Rukopis královédvorský”?
Ne, využijeme ji pro další cenné exponáty. Teď (pátek dopoledne) je sice vitrína prázdná, ale ještě před chvílí v ní ležel Rorátník královédvorský, kerý je nyní přenesen do jiné bezpečnostní vitríny, a faksimile Rukopisu, které tu byly na ukázku, aby lidé viděli, jak rukopis ve skutečnosti vypadá. Je opravdu maličký, žádný veliký list pergamenu. Kdo by si však chtěl Rukopis pohodlně přečíst, má tu možnost na obrovských roll-upech, kde jsou jednotlivé stránky vytištěné a které jsou součástí výstavy trvající až do 12. listopadu.
Dá se vyčíslit hodnota Rukopisu?
Nedá. Je určitě vysoká a pro pojištění se samozřejmě nějaká hodnota stanovila, ale jinak je to nevyčíslitelné.
A byla by v případě prokázání pravosti i tato nevyčíslitelná hodnota ještě vyšší?
Nezměnilo by se zřejmě na ceně vůbec nic. Hlavně u Rukopisu královédvorského nebylo narozdíl od Rukopisu zelenohorského ještě prokázáno, že to falzum je. Zní to neuvěřitelně, ale všechny expertízy a pátrání po rukopisné pravdě se vždy prováděly s Rukopisem zelenohorským. Všechny rentgenové skeny se dělaly u Zelenohorského rukopisu, o kterém se vědělo, že to falzum je. Rukopis královédvorský takovým zkoumáním neprošel.
Jaké je pro to vysvětlení?
U Rukopisu královédvorského je to těžší: je to rozsáhlejší dokument než je Rukopis zelenohorský, je hůře čitelný. Rukopis zelenohorský je přístupnější celému zkoumání, Rukopis královédvorský by byl náročnější.
Zmínila jste, že Královédvorský rukopis je objemnější. Kolik má stránek?
Nalezený Rukopis má sedm dvojlistů, tedy 14 samostatných stránek a každá je z obou stran popsaná. Celkem se tedy jedná o 28 popsaných stran.
Ve spolupráci s knihovnou vydalo městské muzeum věrnou kopii Rukopis královédvorského, která se zde bude prodávat za 75 Kč.
Ano, psali jsme k této faksimili (věrná kopie) předmluvu. Faksimile je přesně ve stejné velikosti jako je originál, proto jsme k ní objednali lupy.
Výjimečně budete mít tento víkend právě kvůli originálu otevřeno 12 hodin denně - od 8 do 20 hod. Tušíte, kolik lidí přijde?
Ne, vůbec nemáme představu, kolik lidí přijde, ale chystá se sem hodně lidí. Jen v sobotu po poledni budeme mít otevřeno pouze pro uzavřenou společnost - nahlášenou delegaci. Pro širokou veřejnost během oběda tedy na chvíli zavřeno.
Jak moc významná je tato událost pro vás - královédvorské muzeum?
My to považujeme za jednu z největších událostí během posledních deseti let spolu s otevřením stálé expozice vánočních ozdob, která proběhlo na konci roku 2013. Ačkoliv se jedná o dvoudenní akci, její příprava začala již před dvěma lety, kdy jsme začali komunikovat s Národním muzeem ohledně zapůjčení originálu Rukopisu. Přesto se nám bohužel nepodařilo kvůli mnoha důvodům Rukopis získat na přesný den jeho nalezení - 16. září.
Kromě Rukopisu zde máte i jinné cennosti, které s Rukopisem souvisejí. O jaké se jedná?
Velice nákladná věc je Autograf Antonína Dvořáka, tedy jím rukou psaná píseň z Rukopisu královédvorského. Další vzácný exponát je Řád sv. Vladimíra, který získal Václav Hanka od ruského cara Mikuláše za to, že šířil slovanskou kulturu. Pod ním ve vitríně je Rorátník královédvorský, sbírka písní, které se zpívaly při zvláštních mších.
Děkuji za rozhovor a přeji klidný víkend v muzeu!
Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem
Sladkovského 530, Dvůr Králové nad Labem
telefon:
+420 499 623 800
+420 603 295 389
e-mail: info@muzeumdk.cz
pěší vzdálenost z náměstí TGM: 500 m
nejbližší parkoviště: u Šindelářské věže (200 m)
autobusové nádraží: 1 km
vlakové nádraží: doporučujeme přepravu busem do centra/autobusového nádraží
Vaše komentáře |