REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Rodinný bazén s vířivkou a vodními atrakcemi
Zázemí sportovního areálu v Hořicích tvoří kromě sauny, bowlingu a dětské herny hlavně plavecký 25metrový bazén s vodou o teplotě 28°C a dětským bazénem o teplotě 30°C, dohřívaným při plavání kojenců na 32°C. Součástí je i vířivka se standartní teplotou 32°C. V pravidelném časování jsou pouštěny i vodní atrakce.
Pro veřejnost je bazén otevřený každý den - pro ranní plavce ve vybrané dny, po poledni potom vždy. Než však do bazénu vyrazíte, zkontrolujte si, zda zrovna ten váš den není v otvírací době výjimečný.
Smetanovy sady a sochařský park Gothard
Parkovací místa u sportovního areálu jsou zároveň výchozím místme pro návštěvu SMetanových sadů a sochařského parku Gothard. Byla by škoda nevyužít příležitosti a toto jedinečné místo nenavštívit. Celý areál je volné přístupný. Bohužel zde chybí možnost občerstvení.
Nudit se děti rozhodně nebudou. Nachází se zde několik dětských hřišť a naučné stezky: Trubičková stezka a Se Smetanou za sochami aneb Questový průvodce pod vrchem Gothardem.
Historie parku
V r. 1900 byly z iniciativy hudebního spolku Dalibor na úpatí Gothardu založeny Smetanovy sady, do nichž byl v r. 1903 umístěn první pomník Bedřicha Smetany, dílo Mořice Černila. K němu v r. 1910 přibyl i první pomník Antonína Dvořáka dle návrhu Miloslava Vávry. Postupem času byla tato přírodní galerie doplněna pomníky dalších významných osobností českého národa - Petra Maixnera (Václav Suchomel, 1914), Mikoláše Alše (František Duchač Vyskočil, 1922) a slovenského hrdiny Juro Jánošíka (Franta Úprka, 1919). Symbolem Hořic se stala půvabná plastika Krakonoše od Ladislava Šalouna (1908). Připomínkou husitské tradice je sousoší Husité na stráži (Václav Suchomel, 1903). Před základní školou Na Daliborce v sousedství sadů upoutá dvojice dětských postav – Přátelé stromoví (Václav Suchomel, 1910). Před sokolovnou je umístěn od Jaroslava Plichty pomník zakladatele Sokola Tyrš myslitel.
Sochařský park U Sv. Gotharda
O tom, že sochařská a kamenická tradice není jen minulostí, ale živou současností svědčí sochařská symposia, probíhající ve městě od r. 1966 (přerušená v letech 1970 – 1988) dodnes. Jejich zakladatelem a dlouholetým prezidentem byl ak. sochař Vladimír Preclík. Místem pracovních setkávání umělců z celého světa je magické prostředí lomu U sv. Josefa a jejich výsledkem unikátní sbírka světového sochařství v přírodě (1966– 2000), umístěná na svazích Gothardu a při cestě do lomu U sv. Josefa. Tzv. Sochařský park U Sv. Gotharda I a II je sbírkou čítající více než sto pískovcových plastik sochařů z Evropy, Asie a Ameriky.
Trubičková stezka je určena spíše menším dětem (do 5. třídy) v doprovodu rodičů. Děti se dozvědí vše o výrobě této pochoutky a zodpovězením 7 otázek získají tajné heslo, přísadu, která nesmí chybět v žádné trubičce. Pak budou pasováni na trubičkové znalce, získají diplom a odměnu.
Se Smetanou za sochami aneb Questový průvodce pod vrchem Gothardem je další z řady pátraček, který Vás provede Smetanovými sady. Cílem je opět najít tajný poklad. Zajímavostí je, že tento quest tvořily děti ze ZŠ Habr. Je nenáročný jak časově, tak fyzicky. Doporučujeme jej zejména starším dětem.
Kateřina Sekyrková
Zdroj: horice.org, sporthorice.cz
Vaše komentáře |