REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Perníkové městečko je miniaturou královédvorského náměstí s měšťanskými domy a podloubím, která mu dodávají zejména v provedení s bílkovým zdobením pohádkový ráz. S tímto nápadem i samotnou realizací přišla Linda Harwot, která ve městě zastřešuje již projekt Rozkvetlé Královédvorsko.
„Původní moje myšlenka byla udělat alespoň něco pro děti i dospělé, na co by se mohli přijít do města podívat, kdyby se kvůli covidovým opatřením všechno zavřelo. Jsem toho názoru, že pokud se nám ve městě něco nelíbí nebo chybí, tak každý osobně může malým zásahem či aktivitou tuto situaci změnit: ať už se jedná o sázení květin před domem nebo umístění perníkového městečka do vitríny v centru města,“ sdělila portálu kralovedvorsko.cz Linda Harwot.
Perníkové město pekla a skládala zhruba 3 týdny. Za nejnáročnější považuje výběr správného receptu na perníkové těsto. „Zkoušela jsem několik receptů a nakonec jsem přišla na to, že vzhled i pevnost perníků mi kazí jedlá soda. Kdybych tuhle informaci měla dřív, ušetřilo mi to mnoho hodin práce.“ Poté už jí práce šla od ruky: nejdříve si zjistila nejvyšší budovu na náměstí, která je základem velikostí celého perníkového městečka. „Můžu upéct perník o velikosti max. stránky A4, ostatní domy jsem již jen proporcionálně zmenšovala.“ Všechny domy a sochy na náměstí si v realitě nafotila, rozměřila a poté přes vzniklé šablony přenesla na rozválené těsto. V perníkovém městečku nechybí dokonce ani kašna Záboje, Mariánský sloup a turistické ikony města: africká zvířata z místní zoo.
Celkem pro výrobu městečka potřebovala 10 dávek těsta po 2 kg. Jedna dávka jí stačila na velký dům a okolní ozdoby, nebo dva domy. K celkem 10 kg mouky potřebovala plato vajec a několik kg medu. S jemným bílkovým zdobením jí pomáhala Eva Větvičková.
Důležitým prvkem perníkového městečka je bezpochyby pohyblivý prvek: tím je jezdící vláček. Ten do vitríny zapůjčili a celé kolejiště sestavili zástupci místního kroužku železničních modelářů Jan Prouza a Martin Palaščak. „Měla jsem již déle v hlavě nápad nejen s perníkovým městečkem, ale i jezdícím vláčkem v některé z vitrín města. Oslovila jsem Honzu Prouzu, který měl již podobný nápad s vánočním modelem železnice,“ upřesňuje podobu spolupráce Linda Harwot.
Zatím je nastavená jen zkušební provozní doba vláčkodráhy, která se bude pravděpodobně ladit. Je nastavena od 7:00 do 21:00 hod. s půlhodinovým taktem. Jedním z cílů umístění vláčkodráhy ve městě je i nábor nových členů do zmíněného kroužku. Proto nechybí ve vitríně odkaz na vedení kroužku. Zároveň je zde uveden kontakt na autorku perníkového městečka, která zájemcům ráda poskytne vhodný recept na stavbu perníkového městečka.
Výlohu laskavě poskytlo budoucí pekařství na podloubí Dobré místo. „Reakce na moji žádost o umístění perníkového městečka byly od místních obchodníků pozitivní, bohužel ne každá vitrína byla vhodná,“ vysvětluje autorka perníkového městečka výběr vitríny.
Městečko bude pravděpodobně ve vitríně do Tří králů, tedy do 6. ledna 2022. Největší zájem veřejnosti se však očekává právě v době před Vánoci, kdy si každý z nás přeje zažít nějaké to vánoční kouzlo. Autorka si slibuje od městečka mimojiné i další zatraktivnění centra města před Vánoci pro turisty i místní.
Vánoční atmosféra v centru města tak není závislá jen na městu. Výjimečnou vánoční výzdobu letos připravili i majitelé nedaleké Pasáže 80, kde lidé obdivují nápad s velkými zavěšenými červenými koulemi na osvětlených stromech. O kousek dál je nově u knihobudky instalována schránka na dopisy pro Ježíška, kterou letos zprovoznil Spolek pro Dvorek.
Zejména pro rodiny s dětmi se tak procházka do centra města může stát skutečně pohádkovým výletem.
Kateřina Sekyrková
|
Vaše komentáře |