REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Tisícovka občanů kraje tak může o výměnu neekologického kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním požádat už koncem října letošního roku. V průběhu předchozích dvou let bylo z celkových prostředků 220 milionů Kč podpořeno více než 1900 občanů kraje.
Nová vlna Kotlíkových dotací přináší již avizované změny podmínek pro získání dotace. Nadále se již například nepodporují výměny stávajících kotlů 3. – 5. emisní třídy (pouze 1. a 2. emisní třída), nově již také není možné instalovat kotel spalující výhradně uhlí ani kombinovaný kotel na uhlí a biomasu s ručním přikládáním. „Podmínky stanovil řídící orgán Operačního programu životní prostředí, kterým je Ministerstvo životního prostředí, a Královéhradecký kraj, jako příjemce finančních prostředků, je musel akceptovat,," uvedl radní Pavel Hečko odpovědný za oblast regionálního rozvoje, grantů a dotací.
Výše dotace je opět určena procentem z výdajů na pořízení nového zdroje vytápění, ale zároveň jsou stanoveny maximální částky dotace podle jednotlivých druhů zdrojů vytápění (75 000 Kč u automatu na uhlí a biomasu, 95 000 Kč u plynového kondenzačního kotle, 100 000 Kč u kotle na biomasu s ručním přikládáním a 120 000 Kč u automatického kotle na biomasu a tepelného čerpadla).
Nová výzva bude zveřejněna 26. 9. 2017 na úřední desce kraje. Elektronický příjem žádostí bude spuštěn v pondělí 30. října zápisem do pořadníku žadatelů, jehož kapacita je tentokrát nastavena na 1050 míst. Od 31. října do 10. listopadu budou moci žadatelé, zapsaní v pořadníku v rámci uvedené kapacity, vyplnit kompletní elektronickou žádost a následně odevzdat listinnou verzi včetně povinných příloh.
Proces hodnocení bude ukončen na začátku roku 2018, úspěšní žadatelé budou mít po podpisu smlouvy více než 10 měsíců na realizaci svého projektu. Šanci mají ti, kteří již výměnu zdroje provedli (ne dříve než 15. 7. 2015), i ti, kteří ji teprve plánují. Dotace se bude totiž stejně jako v minulosti poskytovat formou zpětné úhrady, ale i zálohově.
Není však již třeba předkládat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), ani řešit tzv. mikroopatření vedoucí ke snížení energetických nároků budovy. Státní fond životního prostředí navíc vyplácí bonus až 40 000 Kč těm příjemcům, kteří zkombinují Kotlíkovou dotaci s dotací z programu Nová zelená úsporám.
Zdroj: kr-kralovehradecky.cz
|
Vaše komentáře |