Vyhledej
Metuje > Služby občanům > Lékaři > KORONAVIRUS - informace z regionu

Video: dekontaminace ZZS po ošetření pacienta s podezřením na onemocnění COVID-19

Redakce / 21.03.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Pokud výjezdová skupina zdravotnické záchranné služby ošetřuje pacienta s prokázaným onemocněním COVID-19, jeho předáním ve zdravotnickém zařízení to zdaleka nekončí. Podívejte, jaký se rozjede další kolotoč nutných činností.

Rozjíždí se kolotoč činností, díky kterým zabezpečíme, že zasahující záchranáři budou dekontaminováni a sanitka vydezinfikována. Mnoho hodin společných výcviků nás naučilo zvládnout vše rychle a efektivně, přesto zejména proces dezinfekce pacientského prostoru sanitky prostřednictvím speciálního přístroje znamená, že posádka minimálně hodinu a půl chybí v u pacientů v terénu. V méně závažných případech se používají jedonudšší metody dekontaminace, u kterých nemusí být přítomnost hasičů nutná.

V případě požadavku na plnohodnotnou dekontaminaci zdravotnických záchranářů a sanitky ZZS vyjíždí z centrální hradecké stanice jednotka složená z minimálního počtu 4 až 6 hasičů. V blízkosti Fakultní nemocnice Hradec Králové bylo zřízeno provizorní dekontaminační stanoviště, na které v případě vyhlášení poplachu jede jedna cisternová automobilová stříkačka a měřicí vůz.

S přibývajícím počtem podezření na výskyt onemocnění se i další centrální stanice v okresech setkávají s nutností dekontaminovat posádky ZZS v oblastních zařízeních. Zde je postup obdobný, jen prostory k dekontaminaci se hledají mnohem obtížněji. 

Hasiči připraví před příjezdem sanitky prostor pro dekontaminaci, kde je vymezena nebezpečná zóna, nástupní prostor a prostor pro svlékání osobních ochranných prostředků (OOP). Jeden člověk z jednotky připravuje speciální přístroj na dezinfekci prostor sanitky. Při dekontaminaci musí být hasiči důslední a vždy myslet na to, že je třeba vyčistit všechny prostory, které mohly být kontaminovány. Jde hlavně o kliky a madla ve vozidle, prahy, volant atd. Samotnou dekontaminaci posádky máme již díky několikaletým zkušenostem a spolupráci mezi hasičským záchranným sborem a zdravotnickou záchrannou službou nacvičenou. Jeden až dva hasiči provádí nános dekontaminačního činidla (persteril 4% a 0,4% na pokožku). Po důkladné dekontaminaci dochází k svlékání OOP za pomoci a instrukcí hasičů a dohlížejícího záchranáře. Celý proces je časově a organizačně velmi náročný. Naše jednotky vždy postupují dle metodických pomůcek, jakými jsou např. bojový řád, či soubor typových činností.


Zdroj: HZS KHK, ZZS KHK

Související články
Nákaza koronavirem ve Dvoře Králové se neprokázala
Co víme o koronaviru, proč zůstat doma a jak se ochránit
Šéfka Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Ivana Urešová popisuje telefonát s Andrejem Babišem!
Videohlášení starosty města Jaroměř
Informace o počtu nemocných v ORP Jaroměř již nebudou zveřejňována.
Vaše komentáře

Přečteno 704x