Na Královédvorsku, ale obecně v České republice, je pořád hodně obcí, kde chybí chodník podél hlavní silnice. Věříme, že starostové dělají vše pro to, aby se situace změnila, pokud to vůbec jde, ale pojďme se nyní zaměřit na to, co pro bezpečnost na silnici může udělat sám chodec. A co víc: co může udělat pro bezpečnost svého dítěte, případně školáka mířícího každé zimní potemnělé ráno podél silnice do školy, rodič.
Nebezpečnou situaci, kdy se řidiči vyhýbají na poslední chvíli neviditelnému chodci mířícího podél silnice do práce, do školy či jen tak na procházku, mi připomněl facebookový příspěvek paní Derdové z Dubence.
Nebezpečná zimní rána
"Každé ráno, když jdu do práce, potkávám cestou i několik chodců a cyklistů z řad dětí, větších i menších. Z pozice řidiče vím, jak je nepříjemné na poslední chvíli míjet někoho, kdo je špatně vidět, zvláště pak v podzimních a zimních dnech, kdy se už tak horší viditelnost stupňuje šerem, deštěm, sněžením a mnohdy osvícením protijedoucích aut. Z pozice chodce zase vím, že se cítím mnohem bezpečněji, když na sobě mám ochranné reflexní prvky, které o mě dávají vědět trochu dřív, než kdybych šla bez nich.
Proto mě moc překvapuje, že děti, které potkávám v úsecích, kde zatím nejsou chodníky - jdou v tmavém oblečení, neviditelné. V době dnešních moderních technologií dokonce nemají ani rozsvícenou baterku na mobilu, který jinak určitě v batohu nebo v kapse mají. Není na nich vidět reflexní páska, odrazka, nic. Zrovna tak malí cyklisti, osvícení pouze slabou "bludičkou", jinak opět celí v tmavém, ani ti nejsou pro řidiče dobře zřetelní.
Dubenec je stále frekventovanějším průjezdným bodem, aut mě za těch deset minut chůze do práce míjí několik desítek, rozhodně ne každé jede doporučených 50 km/h.
Proto moc prosím - než dojde k nějaké bolestivé nešťastné situaci:
vysvětlete dětem, že fakt není trapné mít kolem paže, kotníku omotanou reflexní pásku, na batohu, na zipu u bundy mít pověšenou reflexní visačku, o vestách (které opravdu kdovíjak in a módní výstřelek nejsou a samozřejmě "shazují" image moderních adolescentů) nemluvě.
Zkontrolujte malým cyklistům, kteří i v protivném počasí jezdí do školy na kole, v jakém stavu mají osvětlení kola, zda jim jedno mizerné světýlko na řidítkách stačí k tomu, aby je za nimi jedoucí vůz včas objel.
Myslím, že to je to nejmenší, co můžeme pro bezpečnost všech účastníků dopravního provozu udělat. A to jak ti malí, tak i my, velcí.
Děkuji za pozornost a přeji krásné dny!"
Pásky v obcích zdarma
V létě hned několik obcí v regionu dostalo díky projektu zásobník reflexních pásek, které mají nebezpečným situacím zabránit. Například v Borovničce, kde také chybí podél obce chodník, je tento zásobník hned u cesty. Reflexní pásky se však staly v posledních letech ideálním dárkem či odměnou v soutěžích či na akcích.
Co na to POLICIE ČR?
Každý den dochází na silnicích k vážným dopravním nehodám. Jejich oběťmi bývají často chodci a cyklisté. Příčinou mnoha tragických nehod je nedostatečná viditelnost. Právě chodci a cyklisté jsou velmi lehce zranitelní a jsou tím nejslabším účastníkem v silničním provozu a jsou nejzranitelnější. Proti autu, motorce a kamionům mají velmi malou šanci. Auta mají povinnost svítit, chodci takovou možnost nemají.
„Vidět a být viděn“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě.
Jak zvýším svoji viditelnost na silnici?
- vhodnou barvou oblečení
- doplňky z fluoresenčních materiálů. Fluorescenční materiály zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí. Nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová.
- doplňky z reflexních materiálů. Reflexní materiály odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti.
- baterka či rozsvícený mobil v ruce (vždy držet v ruce blíže ke středu silnice)