REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
"Kotlíkové dotace v Královéhradeckém kraji startují 11. ledna a ze strany veřejnosti se o ně očekává velký zájem. „V následujících dvou letech budeme přerozdělovat evropskou dotaci 200 milionů korun. Občané kraje tedy mají vysokou pravděpodobnost, že se po splnění všech podmínek na jejich žádost dostane,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.
„Česká republika se i přes přijímání množství legislativních i finančních opatření dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším, jehož stav stagnuje. Naše údaje za rok 2014 ukazují, že v loňském roce bylo 54,2 % obyvatel vystaveno nadlimitnímu působení znečištěného ovzduší. Proto je nesmírně důležité, že nyní můžeme v Královéhradeckém kraji jako v jednom z prvních regionů v zemi odstartovat výměnu starých kotlů. Navíc díky elektronickému podávání žádostí by se lidé měli vyhnout dlouhým frontám. Akce je součástí rozsáhlé celorepublikové výměny starých neekologických kotlů za nové nízkoemisní a jsem přesvědčen, že se nám díky této kotlíkové revoluci podaří revolučně zlepšit kvalitu ovzduší v celé ČR. Do roku 2020 máme na tzv. kotlíkové dotace připraveno celkem 9 miliard Kč z fondů EU na výměnu 80 až 100 000 starých kotlů. Na první vlnu výměn starých kotlů MŽP všem krajům schválilo dotace v objemu 3 mld. Kč a kraje mají nyní poprvé v historii možnost rozdělit prostředky z evropských fondů přímo mezi své obyvatele,“" vysvětluje ministr Richard Brabec.
Dotace bude lidem poskytnuta na výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva za kotel na pevná paliva, tepelné čerpadlo, nebo za plynový kondenzační kotel. Celková částka jednotlivých projektů na výměnu nesmí přesáhnout 150 tisíc korun. Výše dotace pak závisí na typu nového zařízení, maximálně může být až do výše 127 500 korun. Konkrétně může být proplaceno 70 % v případě pořízení kotle spalujícího pouze uhlí, 75 % v případě plynového kondenzačního kotle a kombinovaného kotle (uhlí + biomasa) a 80 % v případě tepelného čerpadla, příp. kotle pouze na biomasu. Podpora může být navýšena o 5 % v případě, že je výměna kotle realizována v obci, která byla označena jako prioritní území.
Dvě největší změny oproti loňsku spočívají v čerpání dotace a v podání žádosti
Zájemci mohou využít dva způsoby čerpání dotace. Existuje možnost zpětného proplacení, což znamená, že si lidé nemusí na nový kotel půjčovat a zaplatit ho nejprve celý ze svého. Finanční prostředky budou převedeny bezhotovostně na účet příjemce dotace na základě předložení zálohové faktury. Příjemce, majitel nového kotle, pak bude muset provést úhradu faktury dodavateli v celkové výši, tedy včetně vlastní spoluúčasti. Další možností je, že kraj převede peníze bezhotovostně na účet příjemce dotace po dodání dokladů prokazujících úhradu výdajů. „Pokud někdo chtěl stihnout topnou sezónu s novým kotlem a pokud splní žadatel všechny podmínky, uznáváme i projekty realizované od 15. července 2015,“ doplnil náměstek hejtmana Otakar Ruml, který je zodpovědný za evropské dotace.
Druhou novinkou je způsob doručení žádosti. Nově má podání žádsoti dva kroky. Nejprve podají lidé žádost v elektronické podobě v aplikaci DOTIS (http://dotace.kr-kralovehradecky.cz). V tomto systému pak můžou ještě žádost do dvou dnů upravit, nebo ji stornovat. Do 10 pracovních dnů od podání elektronické žádosti pak musí podat žádost i v listinné podobě. Papírovou žádost je možno podat buď osobně v podatelně Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, nebo ji lze poslat i poštou.
Veškeré informace k čerpání kotlíkových dotací naleznou zájemci na webu www.kr-kralovehradecky.cz v sekci „Kotlíkové dotace“.
Kotlíky 2014
Kotlíkové dotace fungovaly v Královéhradeckém kraji loni poprvé. Celkový objem rozdělených peněz činil 20 milionů korun. Kraj se podílel 10 miliony korun, stejnou částku poskytl Státní fond životního prostředí. S žádostí o dotaci se na kraj obrátilo asi 400 zájemců. K rozdělení alokované částky stačil pouhý týden.
Autor: Martina Götzová, Královéhradecký kraj
Vaše komentáře |