REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Od tohoto momentu se za úzké spolupráce s kolegy z Prahy krajští kriminalisté začali zabývat prověřováním další trestné činnosti obviněného muže. Po provedení výslechů, šetření a vyhodnocení spisového materiálu kriminalisté zjistili, že muž má mimo již zmíněný zločin vraždy s největší pravděpodobností na svědomí i pět loupeží, ze kterých ho v uplynulých týdnech obvinili. Muž se v těchto případech za použití hrozby střelnou zbraní chtěl nezákonně obohatit ke škodě bankovních ústavů. To se mu mělo povést jen v jediném případu, kdy získal téměř 400 tisíc korun. V dalších případech svůj úmysl nedokončil, ale ne díky svému rozhodnutí. V jednom případě si totiž vybral bezhotovostní pobočku, v dalším přišel po otevírací době a u posledních dvou neuspěl díky aktivnímu odporu zaměstnanců banky. Přesto jsou mu všechny skutky kladeny za vinu. Dle slov obviněného prý peníze potřeboval k řešení své špatné finanční situace, vyrovnání dluhů a část z nich skončila i ve výherních automatech.
Jeho trestní stíhání tak bylo rozšířeno o uvedené loupeže, kterých se měl dopustit v letech 2007 – 2014 na území Prahy, Brna a Týniště nad Orlicí. U soudu se bude obviněný muž zodpovídat tedy nejen z vraždy, ale i z loupeží, na které se mimo jiné přišlo i díky vyhodnocování policejních databází, které obsahují v současné době téměř čtvrt milionu profilů DNA.
K činům, které mu jsou kladeny za vinu, se doznal a k motivu přiznání uvedl, že chce mít i když ne čisté svědomí tak „vyřešený život“. V případě prokázání viny a odsouzení je muž ohrožen trestní sazbou od 10 do 18 let pobytu za mřížemi. Vyšetřování stále probíhá, a proto nemusí být uvedený výčet trestné činnosti obviněného muže konečný.
Více k problematice využití genetiky v kriminalistice
Přínos databáze je hlavně v budoucí identifikaci pachatelů trestných činů, neznámých mrtvol a nezvěstných osob. Znalci Kriminalistického ústavu Praha zjistí měsíčně desítky shod, tj. shod profilů DNA osob s profily DNA stop z míst neobjasněných trestných činů. Shody jsou v celé škále trestné činnosti, od drobné majetkové, přes závažnější až po vraždy.
Z profilů DNA uložených v databázi rozhodně nelze žádným jednoznačným způsobem vyčíst informace typu příslušnosti k nějakému etniku, potenciální výšku, váhu jedince, barvu jeho očí nebo vlasů. Stanovené profily DNA osob obsahují pouze jediný tzv. „intimní údaj“ a tím je pohlaví osoby. Kriminalistická databáze DNA je nejkontrolovanější databází v Policii ČR, podléhá jak kontrole interní, tak Úřadu na ochranu osobních údajů.
Pokud se zaměříme na počty genetických expertíz prováděných královéhradeckým odborem kriminalistické techniky a expertíz (OKTE), tak zjistíme, že za poslední roky došlo k dramatickému nárůstu. Pro zajímavost – srovnáním let 2014 a 2017 lze zjistit přibližně 40% nárůst prováděných expertíz. V kombinaci s tím, že za stejné období došlo k téměř 29% poklesu nápadu trestné činnosti, můžeme hovořit o významném posunu v práci těchto forenzních specialistů.
Pro představu: V roce 2016 bylo v Královéhradeckém kraji zjištěno téměř 360 očekávaných shod a téměř 250 shod neočekávaných, což lze formulovat také tak, že 250 zajištěných a odborně zkoumaných stop významně přispělo k posunu v rámci vyšetřování tím, že policistům přinesly neočekávané informace o totožnosti pachatele či zúčastněné osoby.
mjr. Bc. Jan Čížkovský
Vaše komentáře |