REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Vlastníci varhan, tedy zejména farnosti, si většinou nemůžou dovolit nákladnou opravu zcela sami, a proto již řadu let existuje tento ojedinělý dotační titul. V níže uvedené reportáži internetové televize Královéhradeckého kraje je zmíněna obec Přepychy u Opočna, kde za rok a půl dokázali zajistit na opravu více než jeden milión korun. Kromě grantu Královéhradeckého kraje bylo čerpáno samozřejmě i z dalších zdrojů.
Často uváděným důvodem,Žireč - varhany v kostele sv. Anny proč se varhany neopravují, je nedostatek finančních prostředků. Ty jsou ale dostupné právě z tohoto grantu, stačí podat žádost. Padesátiprocentní spoluúčast je také reálně dosažitelná z dalších zdrojů, kterými jsou benefiční koncerty, adopce píšťal, dary jednotlivců a firem, ale i spoluúčast dané farnosti a obce. Opravy se téměř vždy provádějí po etapách, takže není potřeba mít celou částku před zahájením obnovy a opravuje se podle dostupných finančních prostředků v daném roce.
Kromě zajištění finančních prostředků je nesmírně důležitý a zcela zásadní výběr varhanáře. Hlavní organolog Národního památkové ústavu PhDr. Petr Koukal, Ph.D., k tomu uvádí:
„Při každé obnově varhan je třeba bedlivě vybírat varhanáře a ověřovat jejich
doporučení.“
„Zodpovědné restaurování varhan je velmi pracnou, a proto nákladnou záležitostí. Návrh výrazně nižších nákladů v tomto kontextu může znamenat minimálně podcenění náročnosti a rozsahu práce.“
„Nejsmutnější případy bývají na malých venkovských farnostech, které jen stěží vyberou pár desítek tisíc na opravu, a pak naletí podvodníkovi, jenž je přesvědčí svou levnou nabídkou.“
Koncert v Kuksu na nově opravené varhany 13.5.2017 - Petr Koukal, Pavel Svoboda, Martina Berdychová a Vít HavlíčekVýběr varhanáře by měl provádět vždy znalec a nikoliv neodborník, který se řídí pouze nejlevnější cenou a odbornou otázku neumí správně posoudit. Rovněž by měla fungovat bezproblémová a profesionální spolupráce mezi vedením farnosti a varhaníkem, což se bohužel často neděje a trpí tím pouze varhany.
K tomu lze ještě dodat, že údržba (dílčí drobná oprava) mnohdy řeší stav varhan jen krátkodobě. Ideální cestou je celkové restaurování, které zaručí dobrý stav varhan na několik desetiletí, je-li prováděno kvalitním varhanářem.
Ve Dvoře Králové máme v kostele sv. Jana Křtitele významný nástroj firmy Rieger, který by si již delší dobu zasloužil celkové restaurování. Od roku 2015 má královédvorská farnost nabídky varhanářů na tuto obnovu varhan a v loňském roce navíc dostala finanční dar od města Dvůr Králové. Přesto dosud oprava nezačala a neustálými odklady se stav varhan pouze zhoršuje. Je škoda, že obnova cenných varhan není prioritou farnosti, přestože se používají několikrát týdně a jsou nedílnou součástí liturgie. I přes iniciativu širší veřejnosti záleží zahájení opravy pouze na vedení farnosti. Věřím, že po dvou letech odkladů bude vybrán kvalitní varhanář a důkladná oprava bude zahájena v blízké době.
Vaše komentáře |