Řekne-li se zimní stadion pražská Štvanice, současné generaci to asi mnoho neřekne. Byl to ale první stadion s umělou ledovou plochou na území Československa a ještě v centru Prahy. Celkem 4krát (1933, 1938, 1947, 1959) se tam hrálo mistrovství světa v ledním hokeji. V r. 1947 se stal československý národní tým na Štvanici dokonce mistrem světa.
FOTOGALERIE - Nejúspěšnější dorostenecký celek v historii královédvorského hokeje si zahrál i na legendární pražské Štvanici
První hokejové utkání bylo na Štvanici sehrálo 17. ledna 1931, ještě na rozestavěném stadionu. A domovským hokejovým klubem tam byl jeden z nejslavnějším hokejových klubů republiky 1. ČLTK Praha (založen r. 1923 - zánik r. 1998). Tolik říká WIKIPEDIE. Bohužel, i když v r. 2000 byl stadion vyhlášený kulturní památkou, v r. 2011 přes protesty veřejnosti byl pro havarijní stav zbořený. A tak zbyly jen vzpomínky.
A jakou má stadion pražská Štvanice spojitost s královédvorským hokejem?
V sezoně 1959 - 1960 hrálo na Štvanici "A" mužstvo dospělých Juty Dvůr Králové n/L v 2. celostátní hokejové lize se Spartakem Motorlet Praha (1957 - 1969 změna názvu z 1. ČLTK Praha na Motorlet) a královédvoráci prohráli 10:0.
A na slavné Štvanici si zahráli i královédvorští hokejoví dorostenci.
V polovině 70. let nejúspěšnější dorostenecký celek v celé historii královédvorského hokeje. A protože tehdy hráli ve 2. lize, tak se na Štvanici podívali několikrát. Domácí zápasy tam hráli i jiní jejich pražští soupeři než 1. ČLTK DP Praha.
V archívech lze nalézt, že např. 16. 10. 1976 skončil zápas 1. ČLTK DP Praha - TJ Dvůr Králové n/L 2:11 (1:3, 0:5, 1:3), když branky vstřelili - 3 Šulc E., 2 Holan a Kejzar a po 1 Petera, Bělohoubek, Saris a Mácha. Sestava tehdejšího týmu byla: brankáři Lipták a Šíl, obránci Šulc E., Kmínek, Haase, Kejzar, Charous a útočníci Petera, Bělohoubek, Stránský, Saris, Mácha, Sattler, Truhlář, Holan, Postupa.
A že se královédvorským dařilo proti slavnému 1. ČLTK DP Praha svědčí skutečnost, že 15. 1. 1977 opět vyhráli na Štvanici s domácími, tentokrát 8:2 (1:1, 2:1. 5:0), když branky vstřelili - 2 Bělohoubek a Saris, po 1 Holan, Petera, Lhotský, Mácha. A sestava královédvorských dorostenců? V brance Lipták, Hlavsa, v obraně Šulc E., Postupa, Haase, Kejzar, Lhotský, Charous, Šulc L., útočníci Petera, Stránský, Bělohoubek, Saris, Mácha, Jarolím, Holan, Sattler, Truhlář.
Z tohoto utkání snad dvě zajímavosti. V 55. min. utkání vstřelil královédvorský Bělohoubek během 30 vteřin dvě naprosto stejné branky, jako přes kopírák, které byly pro diváky lahůdkou a dotyčného hráče odměnili dlouhým potleskem. A pak, zápas řídili jako rozhodčí ne dva muži v pruhovaném, ale žena a muž. Tehdy před 46 roky doslova revoluční myšlenka.
Nikdo z nás mladých si tehdy ani neuvědomoval, na jak slavný stadion jsme ve skutečnosti vstoupili a jakou atmosféru jsme tehdy dýchali. Hráči a trenéři hráli a byli v místech, o nichž se píše v historii ledního hokeje a my (fanoušci) seděli na dřevěných lavicích v ochozech a sledovali boje na ledě, stejně jako naší předchůdci, kteří byli kdysi svědky velkých úspěchů československého hokeje. Na Štvanici se psala historie československého ledního hokeje. Tehdejší královédvorští hokejoví dorostenci jsou dnes již důchodci. Ale tehdy, v 70. letech, se svými výsledky zapsali nesmazatelně do historie královédvorského ledního hokeje.