Odhalením dalšího tzv. kamene zmizelého Aloisi Bačinovi si sokolové v Jaroměři připoměli 8. října Památný den sokolstva, který je od roku 2019 Významným dnem České republiky.
Alois Bačina se narodil 13. 3. 1920 v Předměřicích nad Labem. Později vynikal jako závodník v lehké atletice a byl členem Sokola v Jaroměři. V roce 1938 odmaturoval na jaroměřském reálném gymnáziu. Od roku 1939 byl členem vojenské skupiny, kterou v roce 1940 dopadli při přechodu slovensko-maďarských hranic. Vězněn byl v Hodoníně, na Špilberku, v Berlíně a Norimberku. Zažil nesčetná týrání a mučení, jak nasvědčovaly krví psané dopisy rodičům. Jeho nadějný mladý život vyhasl 23. 8. 1940 ve vězení v Norimberku.
„Na odhalení kamenů zmizelých vždy zveme širokou veřejnost. Společně tak vzdáváme hold těm, kteří položili životy za naši svobodu, za vlast. Nezapomínáme,“ uvedla Pavlína Špatenková, vzdělavatelka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy. Sokolská župa Podkrkonošská už od roku 2019 iniciovala odhalení více než dvou desítek kamenů zmizelých sokolům, kteří zahynuli za 2. světové války.
Datum 8. října bylo zvoleno za Památný den sokolstva jako připomínka tragických událostí právě před osmdesáti lety v roce 1941 – tehdy byla výnosem zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Při tzv. „sokolské akci“, v noci ze 7. na 8. října 1941, gestapo zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Byli mučeni, věznění, deportováni do koncentračních táborů. Téměř 93 % vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo…
Helena Rezková starostka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.