Vyhledej
Metuje > Historie > osobnosti

Bratrům Josefovi a Pavlu Sochorovým byly před gymnáziem odhaleny Kameny zmizelých

Redakce / 11.10.2021
Synům Josefa Sochora - zakladatele firmy Sochor a synové - byly při příležitosti Památného dne Sokolstva odhaleny Kameny zmizelých. A to před gymnáziem, kde oba studovali a které jejich otec i oni sami významně podporovali.

FOTOGALERIE - Bratrům Josefovi a Pavlu Sochorovým byly před gymnáziem odhaleny Kameny zmizelých

Josef a Pavel Sochorovi


synové zakladatele firmy Sochor a synové, Josefa Sochora, který pocházel ze Žlunic u Nového Bydžova. Oženil se s Pavlou Bauerovou, dcerou továrníka ve Dvoře Králové n. L. Sochorovi měli pět synů, Zdeňka, Josefa, Roberta, Jaroslava a Pavla. O továrnu po smrti Josefa Sochora v roce 1931, se starali synové Josef a Zdeněk, později se k nim připojil Pavel. Zdeněk měl na starosti nově vybudovanou továrnu v Irsku a tam ještě před okupací zůstal. 
Naše dnešní vzpomínka patří dvěma ze synů Sochorových – Josefu Stanislavovi a Pavlovi.

Josef Stanislav Sochor 


se narodil 6. září 1900 ve Dvoře Králové n. L., absolvoval gymnázium ve Dvoře Králové. Byl členem Sokola od roku 1918. Po studiích se zapojil do řízení otcova podniku. Byl členem správní rady. Firma Sochor se vždy prezentovala jako firma ryze česká. Josef Sochor byl štědrým mecenášem a podporoval ochotně každý sokolský podnik, když se konala sbírka ve prospěch sokolstva, šel vždy příkladem. Právě v Sochorově továrně se také tkaly i tiskly látky pro sokolské cvičební i slavnostní kroje. Právě u Sochorů vznikaly různé sletové kapesníčky a šátečky se sokolskými a vlasteneckými motivy.
Josef St. Sochor se oženil s Jarmilou, rozenou Hanlovou. Měli dvě děti, Janu Sochorovou, provdanou Kocourkovou a Václava Sochora. 


Pavel Sochor (1913 - 1942)


nejmladší syn, se narodil 4. března 1913 ve Dvoře Králové n. L., absolvoval gymnázium ve Dvoře Králové. Členem Sokola byl v dorostu. Po dokončení studií se zapojil do vedení podniku. Po odchodu bratra Zdeňka do Irska se stal členem dozorčí rady.

Zatčení a smrt


Konec podnikání firmy Sochor nastal po násilném převzetí republiky nacistickým Německem. V roce 1941 byla firma Sochor zabavena. Oba bratři, Josef i Pavel byli zatčeni 5. srpna 1941 gestapem. Důvodem bylo dle dochovaných dokumentů podezření z hospodářské sabotáže, porušování daňových a devizových zákonů. Od potomků Sochorovy rodiny je však známo, že došlo k udání se strany významného člena vedení podniku. Jedním z hlavních důvodů však bylo, že bratři byli podle Norimberských zákonů po matce Židé.
Josef Sochor byl vězněn ve věznici gestapa v Hradci Králové, Praze, Terezíně a Osvětimi, kde byl 26. ledna 1942 umučen.
Pavel Sochor byl po věznění odvlečen do koncentračního tábora Flossenbürg, kde v devětadvaceti letech 14. června 1942 zahynul svobodný a bezdětný.

Při pátrání v archivech pro výstavu Junkers byla nalezena poslední vůle matky, Pavly Sochorové, která zemřela v roce 1930, kde je mj. uvedeno, aby sourozenci se svými rodinami drželi pospolu a navzájem se chránili. Její přání však zůstalo nevyslyšeno, protože v daných podmínkách ho nebylo možné dodržet. 

Pavlína Špatenková

Reportáž z odhalování Kamenů zmizelých:

Související články
Ve Dvoře Králové odhalíme první Kameny Zmizelých (8. října 2019)
Sokolové si 8. října připomněli nejtemnější den své historie a odhalili kameny zmizelých. Akce se zúčastnil i pilot Martin Šonka
Sokolové si 8. října připomněli nejtemnější den své historie a odhalili kameny zmizelých. Akce se zúčastnil i pilot Martin Šonka
Letec RAF Jan Žerovnický má v Jaroměři svůj Kámen zmizelého
V České Skalici byly odhaleny Kameny zmizelých hned dvěma učitelům
Bedřich Skála, královédvorák, který s bráchou a kamarádem postavil loď a obeplul na ní zeměkouli
Jaký je vztah nejslavnější pacientky Siegmunda Freuda ke Dvoru Králové nad Labem? „Dora“ – případ pro bulvár
Vaše komentáře

Přečteno 1180x