Vyhledej
Metuje > Historie

Co znamená 17. listopad pro Sokol Dvůr Králové!

Je 17. listopad, 17.11 hodin, z rádia zní Modlitba pro Martu, dívám se do plamene svíčky a hlavou se mi táhnou vzpomínky na dobu před třiceti lety. Je 17. listopad, 17.11 hodin, z rádia zní Modlitba pro Martu, dívám se do plamene svíčky a hlavou se mi táhnou vzpomínky na dobu před třiceti lety. V pátek večer poslech Svobodné Evropy a zjištění, že tentokrát to bylo v Praze obzvlášť drsné, a pak následující dny. V pondělí v Hradci na fakultě ještě běžný den a teprve v úterý návštěva herců na fakultě a promítání videa ze zásahu všechno mění.

FOTOGALERIE - Co znamená 17. listopad pro Sokol Dvůr Králové!

Hradecké vysoké školy se zapojují do stávky. Odpoledne první demonstrace na starém náměstí. Zvoníme klíči, atmosféra je magická, dav lidí se valí do centra, trolejbusy i auta musí stát, padá mokrý sníh, pod nohama to čvachtá, mám mokré boty, ale vůbec mi to nevadí, skandují se hesla, zvoní se klíči, je to opojné, uhrančivé. Večer volám dědovi, ten mě krotí a vyzývá k opatrnosti. V dalších dnech roznášíme plakáty, vozíme je do Dvora, děláme, co je potřeba. A taky si kupuji noviny a čtu zprávy, o kterých mě ani nenapadlo, že by je papír unesl. Přijel Kryl, Hutka, v Praze se začíná obnovovat Sokol. Je to vůbec možné? Sokol? Povede se to? Jak to všechno dopadne. Jedeme do Prahy, jdeme na Václavák. Zastihuje nás zpráva 15:5. Kupuji si LP desky Songy a balady, to bude vánoční dárek!

Další den jdu na náměstí ve Dvoře. Poslouchám projevy z balkonu národního výboru. Mimo jiné tam mluví Jiří Vítězník slibuje za sokoly, že obnoví Sokol ve Dvoře. Koukáme s babičkou po sobě, je to možné?

Plynou další dny, 29. prosince prožívám volbu prezidenta s bývalými spolužáky z trutnovského gymnázia, následné Te Deum sledujeme v Rubínu.

Začíná první svobodný rok 1990, posloucháme novoroční projev pana prezidenta. Jaký ten rok bude? Povede se to? Rok ubíhá jako voda, jdu poprvé v životě volit. Dobrovolně a svobodně. Na podzim se opravdu schází v knihovně bývalí sokolové a obnovují Sokol a vstupují do Československé obce sokolské. 

Stávám se členem Sokola Dvůr Králové, i když do něj chodím už 17 let a mám ho v srdci už dávno, nyní je to oficiální. Začátkem roku 1991 přechází pod Sokol celý odbor ZRTV. Na obnově Sokola se podíleli především cvičitelé a činovníci, kteří pracovali v ZTRV a k nim se přidali také bývalí členové Sokola Miroslav Kučera, Jiří Krys, Jiří Vítězník, František Hůlek, Miroslav Haas, Miroslav Krejsa a Zdeněk Doležal.

Sportovní a tělovýchovná činnost probíhala v zajetých kolejích, ale bylo nutné získat zpět sokolský majetek – tělocvičnu, budovy, pozemky a dvě tábořiště. Tuto zodpovědnou práci dokázali vykonat především starší sestry a bratři, kteří museli zároveň předat cvičitelské zkušenosti mladé generaci. Díky tomu, že sokolští cvičitelé pracovali v tělovýchově i v době totality, bylo na co navázat. Došlo k obnově sokolských šibřinek, táborů na Ježkově i tradičních sokolských sletů. Naši závodníci se zapojili okamžitě do závodů na úrovni župy i Československé obce sokolské.

Dnes patří naše jednota mezi nejaktivnější jednoty župy Podkrkonošské a naši sportovci dosahují výtečných výsledků i na republikové úrovni. V letošním roce dosáhla naše jednota přes 500 členů. Zdá se, že se nám štafetu od svých předchůdců podařilo nejen převzít, ale také ji nést dál.

Díky, 17. listopade, za tu možnost, kterou jsi nám přichystal!

Nazdar! 
Pavlína Špatenková
vzdělavatelka Sokola Dvůr Králové

Další články TJ Sokol Dvůr Králové

Související články
Oslavy 30. výročí Sametové revoluce ve Dvoře Králové ve videu a fotografiích
Výročí (nejen) sametové revoluce ve Dvoře Králové
Vaše komentáře

Přečteno 1144x