REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Problémem již nyní jsou a budou kolony na Polské a Náchodské ulici, které spojují centrum města s Poříčím a Voletinami.
„Zřízení vyhrazeného pruhu pro autobusy a IZS je s ohledem na šířkové poměry možné pouze v úseku od Olympu po křižovatku ulice Polské s Náchodskou, a to jen ve směru z Poříčí do centra. Na realizaci vyhrazeného pruhu pracujeme, ale to nebude stačit,“ popisuje situaci Michal Rosa, starosta města Trutnova. Naštěstí se nabízí alternativa v podobě železniční tratě vedoucí z integrované obce Libeč přes Poříčí až na hlavní nádraží v Trutnově. Provoz na této trati bude od března příštího roku posílen o celkem 16 nových spojů.
Starosta Rosa tvrdí, že při očekávaném zahuštění dopravy na této hlavní silnici budou vlakové spoje rozhodně rychlejší. Rychlejší je mnohdy i jízda na kole po cyklotrase vedoucí podél řeky Úpy od Zelené louky až k Poříčí.
„S krajským úřadem jednáme o akceptaci předplacených kuponů městské hromadné dopravy a díky tomu bude ve vlaku i v autobusu platit jedna jízdenka. Nepřejeme si, aby jízdné zdražilo. Chceme, aby městská hromadná doprava byla atraktivní a aby se ji lidé naučili co nejvíce využívat,“ říká trutnovský starosta. Městská vlaková linka spočívá v přidání 8 párových vlakových spojů (16 spojů) na trati Trutnov hlavní nádraží – Libeč. Z 16 nových spojů by 7 mělo s přestupem návaznost na vlaky směřující z trutnovského hlavního nádraží do Svobody nad Úpou. Radnice prozatím počítá s náklady na městskou vlakovou linku ve výši 1,4 milionu Kč za rok.
Ve Dvoře Králové letos spustilo vedení jako alternativu k městské dopravě projekt sdílených kol, za který ročně zaplatí téměř 1 mil. Kč/rok. Sdílená kola mají oproti vlakové dopravě omezenou cílovou skupinu: nemohou je například používat děti do 18 let (bez přilby), určitá omezení jsou zde i pro nemohoucí či staré lidi. Problémem je ve Dvoře Králové také členitý terén, který je vhodnější spíše pro elektrokola. Prvních 15 minut jízdy je pro registrované uživatele zdarma, dále si jízdu každý připlácí dle daného tarifu. O sdílených kolech uvažuje i Trutnov, čeká však na výsledky a zkušenosti okolních měst: Vrchlabí a Dvůr Králové. Ve Vrchlabí se na financování projektu podílí Škoda auto.
I přes maximální snahu města a tlak na ŘSD ohledně dostavby dálnice D11 bude doprava z Poříčí po zprovoznění polské dálnice S3 mnohem hustší, a město tak očekává každodenní kolony. Řešením by bylo zřízení obchvatu přes Údolíčko, ale ten je technicky i finančně velmi náročný a naráží na odpor obyvatel Nových Dvorů. Rozšíření komunikace nejde bez záboru soukromých pozemků. Zavedení městské vlakové dopravy se tak zdá ideálním řešením.
Kateřina Sekyrková
Zdroj: město Trutnov, město Dvůr Králové
Vaše komentáře |