Vyhledej
Metuje > Co se děje > výstavy

Výstava Bílá místa konce války je prodloužena do 21. listopadu 2021

Redakce / 11.11.2021, Aktualizováno
Zveme vás na výjimečnou výstavu do městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem, která se zaměřuje na bližší poznání jednoho z významných a zajímavých, přesto dosti opomíjených, úseků 2. světové války v našem městě.
Je to téma, o kterém široká veřejnost příliš neví a také nemluví. Výstava shrnuje dohledaná objektivní data a podrobnosti o tajné válečné výrobě leteckých motorů Junkers.

Návštěvníci se dozvědí kdy a proč se část textilních továren v našem městě přeměnila na výrobu leteckých součástek Junkers, kde všude a co se vyrábělo. Výstava poodkryje nejen to, jak žili lidé z našeho města pracující v těchto továrnách i ti, kteří byli přivezení do Dvora Králové nad Labem na nucené práce, ale i kde zde byla různá ubytovací zařízení. 


Tato výjimečná výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem a Pojizerskou galerií v Semilech p. o., archivem v Zámrsku, Leteckým muzeem Kbely, Česko-německým fondem budoucnosti, Vojenským historickým ústavem, Ing. Josefem Jiránkem a celou řadou soukromých osob. Díky nim se podařilo sestavit tuto unikátní expozici, kterou můžete v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem shlédnout. 

Bílá místa konce války ve Dvoře Králové nad Labem

výroba a nucené nasazení
17.09.2021 - 21.11.2021
Městském muzeum ve Dvoře Králové (Kohoutův dvůr)
Vstupné: 40 Kč / 20 Kč
Telefon: 499623800
E-mail: info@muzeumdk.cz 
Videopozvánka je na konci článku

Rozhovor pro Český rozhlas Hradec Králové


Expozice se jmenuje Bílá místa konce války ve Dvoře Králové - výroba a nucené nasazení. Tak jaká jsou ta bílá místa?
Bílých míst je v dějinách Dvora Králové určitě daleko víc. Ale nás zajímala právě ta v letech 1942 až 1945. A neobjasněna je vlastně výroba továrny Junkers ve Dvoře Králové nad Labem.
Na výstavě uvidí lidé modely stíhaček. A na vlastní oči spatří součástky, které se ve Dvoře Králové nad Labem vyráběly.

Jak jste na tohle zajímavé téma vůbec přišli u vás v muzeu? Co bylo tou inspirací?
Inspirovala nás výstava v semilském muzeu, která se jmenuje stejně. Tedy Bílá místa konce války v Semilech. A díky panu Jiránkovi, který si této výstavy všimnul. Upozornil nás na ni a navázali jsme spolupráci se semilský muzeem. Zhruba dvě třetiny výstavy jsou přestěhované ze Semil a zbytek je přizpůsobený Dvorským reáliím.

Historie textilní výroby ve Dvoře Králové je pestrá. Městu se říkalo český Manchester. Můžeme zmínit průmyslníky, kteří vybudovali obrovské impérium textilního průmyslu u nás?
Určitě největším dvorským továrníkem byl Josef Sochor. Právě Sochorovy továrny přešly na Junkers za druhé světové války. Ale byla tam spousta dalších průmyslníků jako Mandl, Hellmann, Neumann a další a další, kteří zaměstnávali spoustu lidí v textilním průmyslu. Celý život Dvora Králové se i před válkou točil kolem textilního průmyslu.

Když pak přišla válka, tak se v těch textilních továrnách hned začalo vyrábět pro Junkers?
Byl to postupný přechod, protože ty továrny patřily z větší části židovským majitelům, takže byly arizovány podle norimberských zákonů. A když byly nabídnuty majetkovým úřadem německé říše k využití právě pro válečný průmysl, tak si Junkers vybral právě dvorské textilky, které přizpůsobil průmyslové výrobě malých dílů. Začalo se na konci roku 1942.

Dvorské textilky byly tedy pro nacistickou Luftwaffe velmi důležité a klíčové. Vzpomenete na nějakou věc, co třeba říkal některý z pamětníků, jak to tenkrát ve Dvoře vypadalo?
Občas jsou tam docela paradoxní vzpomínky, které bychom z té doby úplně nečekali. Spousta žen vzpomíná na to, že ke konci války byly ve Dvoře přelety leteckých svazů a v továrnách byly vyhlášeny poplachy. A z továren museli zaměstnanci do krytů, v případě Dvora Králové to bylo na Hrubá luka, nebo do údolíčka, kde měli být v bezpečí před případným náletem. V té době tady pracoval nuceně nasazený ročník 1924. V té době to byli dvacetiletí lidé.

Ve Dvoře Králové tedy pracovali nuceně nasazení lidé z celé země. Součástky do letadel, do stíhaček Junckers, byly hodně důležité. Bez nich by ta letadla vůbec nelétala.
Určitě.

Co konkrétně tedy lidé na vaší výstavě uvidí? Spatří i nějakou stíhačku nebo součástku, která se ve Dvoře Králové vyráběla?
Stíhačky tam lidé uvidí, ale pouze modely. Ale co tam spatří na vlastní oči, tak jsou právě ony malé součástky, které se ve Dvoře vyráběly. A různé větší součásti se tam kompletovaly. Máme tam zapůjčený z Národního technického muzea třeba velký kompresor. To je centrální exponát naší výstavy. A celá výstava je samozřejmě nabitá příběhy.

moderátor Jakub Schmidt - Český rozhlas


Videopozvánka města:

FOTOGALERIE - Bílá místa konce války ve Dvoře Králové nad Labem - poslechněte si rozhovor ředitelky muzea v Českém rozhlase

 
Vaše komentáře

Přečteno 3824x