Vyhledej
Metuje > Co se děje > divadlo

Boučkovo loutkové divadlo BOĎI Jaroměř bude bavit děti i v roce 2017

anonymně / 28.12.2016, Jaroměř - Jaroměřsko
Počátky loutkového divadla v Jaroměři se datují rokem 1918 a jsou zcela neodmyslitelně spjaty se jménem Rudolfa Boučka. Soubor BOĎI Jaroměř má průběžně plus mínus 18 členů, kteří se scházejí minimálně jednou týdně – vždy v pátek od 18. hodin – aby připravovali nová představení, ale také udržovali v chodu celé divadlo, opravovali kulisy, loutky atp. V roce 2002 bylo v divadle kompletně zrekonstruováno jeviště a v roce 2003 za vydatné podpory Městského úřadu zateplen sál a některé další prostory. Soubor je velice úspěšný i u českých dětí žijících v zahraničí, kam je často zván.

První scéna byla v sokolské tělocvičně, ale již v roce 1924 získal soubor samostatnou budovu, tehdy již nepoužívaný zahradní domek, který se stal po celkové rekonstrukci a přístavbě v roce 1928 druhou nejstarší stálou loutkovou scénou u nás, a možná i v celé Evropě.

Roku 1936 byl na počest svého zakladatele tento domek pojmenován jeho jménem a bylo a je tu Boučkovo loutkové divadlo.

Za druhé světové války bylo sice vykradeno jakýmsi německým sběratelem, který odvezl loutky, dekorace, ba i rekvizity a světelné zařízení. Jen pár loutek se podařilo riskantně zachránit tak, že je ti nejodvážnější prostě odnesli domů.

Až po roce 1944 bylo divadlo znovu dovybaveno.

O budovu a zařízení se již řadu let starají členové loutkářského souboru, který pracoval do roku 1999 pod hlavičkou Městského kulturního střediska jako BODI Jaroměř. 12. 8. 1999 se soubor stal občanským sdružením a pod poupraveným názvem BOĎI Jaroměř hraje dnes už jako zapsaný spolek nejen na domácí, stálé scéně, ale se svými představeními pořádá zájezdy po takřka celé naší republice i v zahraničí. Zájezdová představení jsou doménou Libušky a Romana, kteří soubor vedou a divadlo hrají profesionálně. Ročně odehrají více než 130 představení. K dnešnímu dni je evidováno již přes 170 měst a obcí, jejichž malí i velcí obyvatelé se mohli potěšit uměním jaroměřských loutkářů.

Repertoár souboru tvoří převážně marionetová představení – už proto, že právě pro tento typ loutek je divadlo postaveno a také proto, že klasických marionet ubývá a je tedy nutno zachovat tradici. Alespoň tak to soubor cítí. Ovšem v duchu doby a tak trochu i poznání nového jsou občas nastudována představení, kde hrají maňásci ba i polštáře. Ovšem to byla u nás jen výjimka. Věnujeme se již opravdu jen a jen marionetám. Rodinné loutkové divadlo, to je to, co nás baví. Dokonce jsme ta divadélka začali shromažďovat. Kdybyste o nějakém věděli, byli bychom velmi potěšeni.

Další, nemalou zajímavostí, jsou poslechové pořady pro dospělé, které soubor uvádí pod hlavičkou Studio Věšák. Tyto pořady mají také již dlouholetou tradici, a pravidelně se na ně přichází pobavit slušný počet diváků. Jedná se o trochu netradiční uvedení známých hudebních hitů, které soubor doprovází více, či méně vtipnými scénkami a videoprojekcemi.

V roce 2002 bylo v divadle kompletně zrekonstruováno jeviště a v roce 2003 za vydatné podpory Městského úřadu zateplen sál a půdy, zcela opraven strop sálu, poopravena elektroinstalace a obnoveny vnitřní nátěry, takže k dokonalosti zbývá již jen vnější plášť budovy.(Dne 15. ledna 2004 bylo naše divadélko prohlášeno Ministerstvem kultury Národní kulturní památkou.) Opravdu, vnější plášť byl před prázdninami 2009 natřen, V květnu 2010 jsme objevili starý časopis Loutkář z roku 1935, kde pan Rudolf Bouček píše o nejstarších divadlech v naší republice. Tehdy bylo Boučkovo divadlo třetí nejstarší budovou stálého divadla, po Lounech a Liberci. V současnosti Liberecké divadlo již dávno nestojí, proto je naše budova druhá nejstarší. No - a v tomto článku také pan Bouček píše, že nové divadlo v roce 1928 bylo natřeno oranžovo modře. Takže, k našemu údivu, nynější barvy jsou SKORO původní. Skoro proto, že takové odstíny tenkrát opravdu nebyly a hlavně střecha byla z červeného eternitu. V dubnu roku 2011 jsme pořídili zcela nové osvětlení jeviště - máme moderní, digitální světla na celé scéně. Jednoduché, pohodlné, úsporné. :-)

Velkých úspěchů, po zájezdech na Slovensko, kde jsou již stálými hosty, dosáhli manželé Libuška a Roman Bedřich Bauerovi, kteří hrají zájezdová představení v rodinném marionetovém divadle, v současnosti. Absolvovali totiž na podzim 2015 velikánské turné po Austrálii a Novém Zélandu, kde zahráli celkem v osmi městech 23 představení pro děti v českých školách. Turné mělo takový úspěch, jaký jsme nečekali. Ale co přišlo dál! Pozvání do USA, takže na podzim 2016, 28. září, Libuška s Romanem odletěli do Chicaga, dále hráli v Pittsburghu, Atlantě, Baltimore, Washingtonu D.C., New Jersey, New Yorku, Bostonu a v Durhamu. Vrátili se 17. listopadu. Opět velký úspěch a pozvání do San Franciska a dalších škol na západním pobřeží. Na podzim 2017 by se mělo zopakovat turné od Chicaga dále a na jaře 2018 je tu pozvání do Austrálie a na Nový Zéland.

Co na závěr dodat? Snad jen tolik, že jsme rádi, že se stále ještě najdou lidé, kteří se tomuto koníčku věnují, a věnují mu takřka celý svůj volný čas. Že se najdou lidé, které spojuje láska k dětem, k loutkovému divadlu. Kdyby někdo z vás měl zájem, bude v souboru jistě vítán.

Roman Bedřich Bauer - principál

Program divadla najdete zde

Související články
Maják - představení doubravických ochotníků míří do Dvora Králové
Vaše komentáře

Přečteno 1987x